plemeno koně: Abaco

8. března 2007 v 16:14 | Admid křupí |  Koně a poníci

Původ:

Až do roku 1998 nebyl původ těchto koní zřejmý. Existuje několik hypotéz. První předpoklá, že někteří z předků pocházejí z domestikovaných zvířat Angličanů, kteří opustili Severní Ameriku během americké revoluce. Druhá se zase přiklání k možnosti příchodu koní z Kuby spolu s těžební společností. Když pokusy o kolonizaci ostrovů selhaly, koně byli opuštěni a zapomenuti. Ať tak či tak, roku 1998 se zjistilo, že koně jsou pravděpodobně potomky španělských berberů. Testy DNA potvrdily na 99%, že po více než 250 let nebyla přimísena žádná cizí krev.

Historie:

Snad nikdo by nečekal, že domestikovaní koně, kteří byli lidmi opuštění, přežijí na takovém místě, jako je ostrov Abaco. Ten rozhodně nevypadá jako místo vhodné pro koně. Ale přežili, rozmnožovali se v děsivých podmínkách. Ve skutečnosti stále vzkvétali. Zanechaní svému osudu na sluncem a solí sežehnutém ostrově si našli úkryt ve stínu borových lesů. I divoká prasata, rovněž opuštěná osadníky, zde našla svůj domov. V šedesátých letech minulého století však udeřila pohroma. Nebyla to vichřice, katastrofální sucho, přívalová vlna, požár ani nemoc. Byla to silnice, která spojila jednu část ostrova s druhou. Stromy byly vykáceny a koně přišli o svůj borovicový úkryt. Lidé náhle získali přístup k mílím a mílím dlouho nevyužívaných, ale stále sjízdných silnic z dřívějších časů. Lovci divočáků, kteří se dříve museli prodírat skrz lesy za lovem, teď jednoduše naložili do svých aut smečky psů a přemístili se do nových oblastí, kde měli snazší lov. Lovci také honili koně, až se k nim dostali tak blízko, že je mohli lehce chytit lasem, nebo je v autech naháněli tak dlouho, až koně padli vyčerpáním. Často se stávalo, že psi místo prasat šli po koních. Koně na ně v sebeobraně útočili a kopali po nich a tak začali lovci střílet i koně. Nakonec zůstali koně na pokraji vyhynutí. Vláda Bahamských ostrovů udělala z části ostrova chráněnou oblast určenou pro chov těchto koní.
Zbývajících 9 koní na ostrově stojí podruhé ve své historii tváří v tvář hrozbě vyhynutí. Z původních asi 200 koní jich zbývá opravdu jen málo, ale věřme, že díky úsilí paní Mimi Rehor a jejích spolupracovníků se podaří tyto úžasné koně zachránit.

Výška:

Do 150 cm.

Exteriér:

Vzhledem k divokému způsobu života jsou v utváření exteriéru značné rozdíly. Na všech koních je však patrný jejich španělský základ. Hlava je rovná, krk krátký, plece dobře utvářené. Kohoutek je plochý a záď krátká a málo osvalená. Nohy jsou velice pevné a silné. Vyskytují se všechny barvy, ale nejčastější jsou hnědáci a strakoši všech typů.

Povaha a vlastnosti:

Podobně jako i ostatní koně žijící divoce, jsou koně z Abaca poměrně svéhlaví a temperamentní.

Využití:

Koně v současné době žijí divoce, ale při dobré péči a výchově se dají využívat k jízdě.

Zajímavosti:

Na Bahamách roste karibská borovice (Pinus caribaea) na ostrovech Grand Bahama, Andros, Abaco a New Providence Islands. Na Abacu poskytly borové lesy koním domov. V nich se kromě koní ukrývají hejna chráněných papoušků a stěhovavých ptáků. Také zde roste mnoho druhů orchidejí a chráněných rostlin. Kromě ochrany poskytují lesy také potravu - podrost a čerstvou trávu, která je jakousi obměnou trávě rostoucí v otevřené oblasti. Výživné druhy trávy se sem pravděpodobně dostaly jako semínka v trusu stěhovavých ptáků.
zdroj: horses-online.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama